Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Sermayenin İşçi Katliamı: Soma

Sermayenin İşçi Katliamı: Soma

Manisa Soma  Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye ait maden ocağında çıkan yangında  yüzlerce işçi  maden de mahsur kaldı, onlarca işçi can verdi.

Maden ocağında hala yaşamını yitirmiş işçilerin bedenleri çıkartılmadan bekletiliyor.Binlerce kişi,işçi aileleri hastahane önünde bekliyor. Şimdilik 140’dan fazla işçinin cansız bedeni hastahaneye getirildi ancak hala madende bekletilen ölen işçiler olduğu söyleniyor.

Enerji Bakanı Taner Yıldız DHA muhabirlerine “Sıkıntı büyük olabilir. Şu anda Soma’da hareket halindeyiz. Mahsur kalanlar ve ölü yaralı konusunda net bir bilgi yok” dedi. Devlet Maden ocağı ve halkın arasına jandarma barikat kurmuş durumda.

Soma’da açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko ölen işçilerin görev şehidi olduğunu belirterek madendeki her taşeron firmanın kar odaklı çalıştığını ifade etti. Beko, Meclis’e gelen soru önergesi dikkate alınsaydı bunların yaşanmayabileceğini ifade et

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 1941’den bugüne kadar Türkiye’nin birçok bölgesinde yer alan kömür ve diğer maden ocaklarında yaşanan, pek çoğu grizu patlaması, göçük ve yangından kaynaklı olmak üzere  kazalarında 3 binden fazla işçi hayatını kaybetti. Bu kazalarda 100 bini aşkın kişi ise yaralandı.

maden-soma

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*