Home » GÜNDEM » Ali İsmail’in Katili Sermaye Devleti

Ali İsmail’in Katili Sermaye Devleti

Gezi direnişi sırasında Eskişehir’deki eylemlerde İktidarın “kahraman” polisleri ve esnafın saldırısı sonucunda ağır şekilde darp edilip öldürülen Ali İsmail Korkmazın Eskişehir’den Kayseri’ye sürülen davası görülmeye başladı.

Sabah saatlerinden itibaren bir çok ilden otobüsler Kayseri’ye ulaştı. İstanbul’dan kalkan otobüslere Kurtköy’de verilen mola sırasında faşist bursa spor taraftarları saldırdı. Bir kaç yaralı olduğu ancak durumlarının iyi olduğu bildirildi. Birçok kentten çıkışta polis ve jandarma otobüsleri durdurarak çeşitli bahanelerle üst araması ve kimlik kontrölu  gerçekleştirdi.

Sermaye devletinin her türlü yasak ve tacizine karşı binlerce insan Kayseri’ye davaya sahip çıkmaya geldi. Sabah saatlerinde tüm kitlenin gelmesi ile kortejler oluşturularak adliye önüne yüründü.  Polis adliyeye 200 metre uzakta barikatlarla kitleyi durdurdu. Sınıfsız okurlarının bildirdiğine göre kitle barikata yüklenerek barikatları aştı.

Ali İsmail’in annesi oğlunun fotoğrafıyla Adliye önüne geldi. Polisin aileye de arama yapması eylemcilerin tepkisine neden oldu. Salonun küçük olması nedeniyle onlarca avukat salon dışında kalmıştı. Avukatların salon kapısına yüklenmesi ile kısa süreli bir arbede yaşanmış avukatlar salona gire bilmişti. Yaklaşık 150 avukat davaya müdahil oldu.

Ali İsmail’in annesi salonda ki katillere seslenerek  “Oğlumuza nasıl kıydınız? Annelerinizin,çocuklarınızın yüzüne nasıl bakıyorsunuz!” diye haykırdı. Ali İsmail’in annesi salona oğlunun fotoğrafıyla girdi.

Duruşmanın ilk bölümünde İddianamenin kabulü kararı okundu. İddianameyi bir hakimin okumasına avukatlar müdahale ederek savcının okumasını talep ettiler. Salonda silahlı bir kişiyi tespit eden avukatlar  ve salondakiler arasında kovalamaca yaşandı. Polis şahsi apar topar kaçırdı. Avukatların peşinden gitmesi ile Silahlı şahsın İbrahim Karaman adına bir sanık yakını olduğu anlaşıldı. Burdur 58. Piyade Alayı’na bağlı uzman çavuş olduğunu belirten Karaman, dava için Afyon’dan geldiğini öne sürdü.

1601082_208628149331876_694171843_n

Ali İsmail’in avukatı Ayhan Erdoğan: “Ali İsmail Korkmaz’ın ölümü Tayyip Erdoğan’ın yazıldığını belirttiği destanın sonucudur. İddianameye bu destan da yazılmalıydı.” diye hakimlere seslendi.

Davanın sürdüğü saatlerde dışarı da da miting devam ediyor. Binlerce işçi ve emekçi özellikle de gençler “Ali İsmail Korkmaz yaşıyor” “Katil devlet hesap verecek” sloganlarını haykırıyor. Davanın ilk bölümüne ara verilerek davanın 14.00’da başlamasına karar verildi. Ali İsmail’in annesi ve kardeşi ara sırasında dışarıda ki ses aracı üzerinden kitleye seslendiler. Ali İsmail’in annesi  Emel Korkmaz  “Buradaki herkes Alimdir!” dedi. Gürkan Korkmaz ise “Onlar Ali İsmail’den korksun, Ali İsmail Korkmaz” dedi.

1450669_208563486005009_1775157892_n

Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük ve Abdullah Cömert’in ağabeyi Zafer Cömert de davaya müdahil olmak istediklerini beyan etti.

Sanık polislerin ayrı ayrı ifade vermeleri talebi reddedilirken  Polis Şaban Gökpunar  olay günü orada olmadığını iddia etti ve “Tam olarak kaç kişi olduğumuzu hatırlamıyorum 10-15 kişilik gruptuk. sızmalar olduğu için ara sokakta görevlendirildik. Aradan zaman geçtiği için tam hatırlamıyorum” dedi.

Mahkeme sürerken dışarıdaki bekleyişde devam ediyor.

1896969_208681879326503_276462450_n

Polis Gökpunar’ın unutkanlığına Ali İsmail’in annesi Emel Korkmaz  yanıt verdi: “Oğlumun resmine bakarsan belki hatırlarsın!” Gökpunar’ın savunması sona ermesi üzerine . Sıra sanık polis Hüseyin Engin’de. Engin, de savunmasına iddiaları reddederek başladı. Gökpunar savunması boyunca çelişkili ifadeler verdi. Neredeyse her soruya bilmiyorum, görmedim diye yanıtlar vedi.

Sınıfsız okurları adliye önündeki bekleyişin sürdürdüğünü bildiriyorlar. Ateşler ve marşlar eşliğinde kitle sloganlarla Ali İsmail’e sahip çıkıyor. Sınıfsızcılar mahkemenin yarına ertelene bileceğini bildirdiler.

1794554_208626575998700_28876981_nHüseyin Engin de o gün olay yerinde olduğunu fakat kimseyi darp etmediğini söyledi. Engin de “Ali İsmail denen şahıs” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine salondan tepki sesleri yükseldi. Sanıkların kendi aralarında konuşması avukatlar tarafından tutanağa geçirildi. Mahkeme heyeti kendi aranızda konuşmayın uyarısı gibi komik bir uyarıda bulundu.

Sınıfsızcıların bildirdiğine göre avukatlar davanın ertelenmemesi yönünde ısrar ediyorlar. Dışarıda ki kitle havanında kararmasıyla dönüşü için hazırlanıyor. Diğer katil  Yalçın Akbulut da birbirinden çelişkili ifadeler verdi. İfadesinin başında olay günü Ankara’dan geldiğini, görev yerine gittikten sonra da hep yalnız olduğunu söyleyen Akbulut, birkaç dakika sonra amirinden talimat almadığını, zaten amiriyle yan yana olduğunu beyan etti. Akbulut, sadece birkaç dakika arayla yerde yatan kişinin önce Ali İsmail Korkmaz olduğunu belirtti, ardından “Ali İsmail Korkmaz değildi” sözlerini sarf etti. Sanıklar metinlerine iyi çalışmamış acemi tiyatrocular gibi sürekli çelişkili ifadelere imza atıyorlar.

AdsızKatil Polis Mevlüt Saldoğan: “Bize verilen talimat, gözaltı yapmadan uzaklaştırın idi. Müdahale ettiğim şahıs kesinlikle Ali İsmail Korkmaz değildi. Şahıs yere düştüğünde ayağımla hafifçe dürttüm. Küfretti. ‘Küfretme ayıp, erkek adama yakışmaz’ dedim.” İfadesine gezi direnişçilerini karalayarak başlayan Saldoğan Ayrıca sivil faşistleri koruyan ifadeler kullandı.

1794711_208626775998680_1286189611_n

 

Sınıfsız Okurları bildiriyor duruşmaya 17.50 itibari ile ara verilmiş durumda. 18,30’da duruşmaya yeniden başlandı. Sanık katil polislerden sonra sanık sivil faşistler  ifade vermeye başladı. İlk sözü fırıncı İsmail Koyuncu aldı. Koyuncu gençlerin fırına gelerek simit poğaça yediğini, sokakta kalan bir çocuğun da karnını doyurarak babasına haber verdiğini, kötü bir niyeti olsa bunları yapmayacağını ileri sürerek kendini aklamaya çalıştı. Buda yetmezmiş gibi polisin kendinide dövdüğünü öne sürdü. Sınıfsız okurları kitlenin mahkeme sonuna kadar adliye önünde kalacağını bildirdi. Sınıfsız okurları ayrıca dilek fenerlerinin uçurulacağını dile getirtdiler.

1619599_588753264528830_1534771696_nKoyuncu polislerin kendilerine durdurun emri verdiğini dile getirterek katil polislerden birini teihis etti. Ancak kendilerinin yerde kalanlara vurmadığını idaa etti. Koyuncuda polisler gibi Ali İsmail’lin küfür ettiği yalanını ileri sürdü.  Ebubekir Harlar da kendisinin Ali İsmail’i dövenler arasında olmadığını söyleyerek konuşmasına başladı. ”Polislerin o çocuğu döverek öldüreceğini bilseydim tutmazdım”  diye ifadesini sürdürdü.

Ali İsmail’in babası baygınlık geçirerek duruşma salonunun dışına çıkarıldı. Annesi Emel Korkmaz’da fenalık geçirdi. Sanıklar ifade vermeye devam ediyor.

Sanıklar birbirini suçlamaya devam ediyor. Ali İsmail’in avukatları CMK avukatlarının çekilmesi gerektiğini dile getirdi. Mahkeme CMK avukatlarının çekilmesine karra verdi. Ali İsmail’in babası ve annesi söz aldılar. Baba Korkmaz, “Oğluma, üniversite öğrencilerine pusu kurulmuş. Hastanede oğlumun yanına gittim, tanıyamadım. Sanki Ali’nin sırtına siyah boya vurmuşlardı. Dişleri kırılmıştı. Orada bir vahşet var, cinayet var! Bunu yapan kesinlikle insan olamaz” dedi.

Anne Emel Korkmaz  “19 yaşına kadar annesinin bir tokat bile vurmadığı bir çocuğun bu hale getirilmesine hangi anne dayanır. Ben oğlumla gurur duyuyorum. Benim oğlum eğitmen olacaktı yeni nesilleri eğitecekti. Bu katiller benim oğlumu benden aldılar. Ali’m için dimdik duracağım. Bu katillerden hesap soracağım. Hanginiz bu şahısların savunmasına inanıyor şimdi?”

Ali İsmail’in avukatları tutuksuz polislerinde tutuklanmasını talep etti. Savcıda bu talepte bulundu. Katiller de tahliye talebinde bulundular.  Sınıfsız okurları bildiriyor soğuğa rağmen dışarıdayız ve kitle öfkeli katillerden hesap sormakta kararlıyız.

1618406_588850147852475_405392994_n

Yaklaşık 14 saattir süren dava sonuçlandı. Tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, tutuklanması talep edilen katil polisin tutuklanma talebinin reddine karar verildi. Dava 12 Mayıs 2014 tarihine ertelendi. Dava sonrasında Avukatlar ve Ali İsmail’in ailesi bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Ayrıca davada menfaat çatışması bulunduğu ifade edilerek, sanıkların ayrı avukatlarla temsiline, avukatların belirlenmesi için ek süre verilmesine CD ve DVD’lerin duruşmada izlenebilmesi için altyapı oluşturulmasına, Ankara ve Eskişehir’de talimatla alınacak tanık ifadeleri için tanıkların mahkemeye getirilmesine karar verildi.

Adliye önünde bulunan Sınıfsız okurları 12 Mayıs’ta saat 10.00’da yeniden adliye önünde olacaklarını dile getirdiler. Mahkemenin sonlanması ile şehir dışından gelenlerde dönüş hazırlığına başladılar.

1891069_588850824519074_123522711_n

 

 

 

One comment

  1. merhabalar,
    gezi davalari vd. gündem de kitlelerin ilgi gösterdigi olaylar-haberler, mansetten ve bol resimli verilmesi daha anlamli olmaz mi? bu sayfanin daha fazla takibini getirir. sadece uzun analiz yazilarini mansete tasimak bir haber sayfasi icin cok anlasilir da degil verimli olma sansi da olmaz.

    temel yaklasim kitlelerin yogun ilgi gösterdigi olaylarin mansete tasinmasi biciminde bir habercilik olmalidir.
    kolay gelsin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*