Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Almanya: Esnek ve güvencesiz çalışanların örgütlenmesi

Almanya: Esnek ve güvencesiz çalışanların örgütlenmesi

Berlin´de Ver.di sendikasının çağrısı ile “Prekar-esnek- çalışmaya karşı mücadele” konulu Forum yapıldı. Esnek çalışma 60´lı yılların başından günümüze Almanya´da hızla yayılan bir çalışma biçimi. Esnek çalışmanın ne olduğu, kimleri kapsadığı ve yaygınlaşma boyutu, sendikaların örgütlülüğünü ne boyutta tehdit edeceği konusunda uzun zaman durumun farkında olmayan ve bu konuda harekete geçmekte epeyce zorlanan Ver.di harekete geçti. 5 Kasım 2015’te ki Foruma yaptığımız çağrıya yaklaşık olarak 600 kişi katildi. Bu rakam sendikanın beklentisinin çok çok üstündeydi.
Kamu ve özel sektörden birçok iş kolundan gruplar halinde işçiler toplantıya katıldı. Charite ve Vivantes hastanelerinden laborantlar, fizyoterapistler, ergoterapistler, temizlik işçileri, doktor ve hemşireler. Berlin Senato bünyesinde Kültür ve Gençlik alanında çalışan sosyal danışman ve pedagoglar, Tegel Havaalanı uçuş personeli ve temizlik işçileri, Botanik bahçede çalışan isçiler, Halk Yüksek Okulu Doçent ve asistanları. Ver.di ve GEW-eğitimciler sendikası yönetim kurulları ve bir çok başka işyerlerinden işyeri temsilcileri de katılım sağladı.
İşçiler işyerlerindeki sendikalaşma ve işyeri temsilciliğini örgütleme, işyeri sözleşmesi ya da toplu sözleşme ve eylem deneyimlerini paylaştılar.
Halk Yüksek Okulundan doçent ve asistanlar, almanca dil kursları ve entegrasyon kurslarında ders saat ücreti ile ücretlendiriliyorlar. Aynı işi yapan ve kadrolu çalışan diğer isçilerin saat ücretinin % 72 daha az alıyorlar. Hastalık süresinde ücret 4. günden itibaren ödeniyor ve tatil – bayram günlerine denk düşen zamanların parası ödenmiyor. Bu ve buna benzer daha pek çok kötü çalışma koşullarına karşı mücadeleyi başlatıp önce sendikaya üye oluyorlar ve işyeri temsilciliğini kuruyorlar. Temel talep olarak is güvencesinin sağlanması, eşit ise eşit ücret, hastalık süresinin tam olarak tanınması ve ücretlendirilmesi. Yeterli personelin istihdam edilmesi. Henüz yeni yeni örgütlendiklerini ve kendilerine özgüvenin geldiğini, sendikanın gücünü hissetmenin verdiği moralle mücadelelerine devam edeceklerini dile getirdiler.
Senato bünyesinde çalışan işçiler kendi koşullarını teatral bir sunumla paylaştılar. Uzun zamandır is arayan ve senatoda is bulduğuna çok sevinen ve nihayet yaşamını planlayabileceğini, faturalarını ödeyebileceğini, uzun zaman sonra tatil yapabileceğini vb hayal eden yeni is arkadaşlarına is yerinin gerçeklerini anlattılar. On yıldır ücretler artmıyor, tatili unutmaya devam et, faturaları ertelemeye devam et,ama artik biz böyle yasamamaya karar verdik ve bu aksam toplantıya gidiyoruz bizim gibi diğerleriyle ortak hareket etmeye güc olmaya, sen de var mısın?
Charite ve Vivantes işçileri mikrofona beraber çıktılar ve yaklaşık 20 kişi tek tek esnek çalışmaya ilişkin deneyim ve önerilerini sundu. Ortak karar olarak önümüzdeki süreçte her iki hastane birlikte eylem kararları alacak. İş yoğunluğu, personel eksikliği, düşük ücretler, birçok ek ödemenin kesilmesi ortak ve öne çıkan sorunlar.
Diğer konuşmacılar da aşağı yukarı benzer ve ortak sorunlar dile getirildi.
Esnek çalışan işçilerin örgütlendiği sendika kolu Yönetim Kurulundan Andre, konuşmasında sendikalılığın ve örgütlü bir gücün önemine vurgu yaptı ve salona sordu “…esnek çalışanların örgütlenemeyeceğini, grev ve eylem yapamayacağını kim söylüyor? ve buna kim inanıyor? ben inanmıyorum, çünkü siz bunun en güzel kanıtısınız…”
Bu toplantıda gecen yıla göre daha az katılımlarla yapılan toplantılardaki “esnek çalışmaya hayır! Görüşünün yanına, alanın somut sorunları üzerinden işyerlerinden örgütlenmenin yükseltilmesi ve bunun birleşik bir örgütlenme ve eyleme dönüştürülmesi perspektifi de yerleşti.
Sonraki toplantıya öneriler; 14 Kasım´da SPD’nin Parti kongresi yapılacağı tarihte SPD binası önünde eylem ,
Ver.di ve GEW, önümüzdeki süreçte tüm işkollarındaki işçilerle ortak eylem ve mitingler örgütlemesi.
2016’nin başlarında toplanacak olan DGB´nin Esnek Çalışmaya ilişkin konferansına, aktif hazırlanma ve önerilerle katılma.

Ver.di Yönetim Kurulu Üyesi- Bir DP Okuru

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*