Home » DÜNYA » Berlin’de Fransız Konsolosluğu önünde sarı yelek eylemi

Berlin’de Fransız Konsolosluğu önünde sarı yelek eylemi

Berlin´de Fransız Konsolosluğu önünde, Sari Yelekler olarak gündem olan mücadeleye destek amaciyla eylem yapildi. Sari Yeleklerin, Gezi’nin ve vebaska mücadele kesitlerini konu alan, cesitli dillerden canli müzik eşliginde saat 18.00 de eylem başladı. Eylem çağrıcısı olan kurum temsilcileri konusmalarında; Fransa isci ve emekçilerinin sorunlarının benzerini, yer yer daha fazlasını Almanya’da yaşadığımıza değindiler. Esnek çalışma ve işsizlik, yükselen ırkçılık ve yabancı düşmanlığı, konut sorunu-kentsel dönüsüm, sosyal yıkım, kriz ve savas politikalarının yarattığı yıkım… 


Sari Yeleklerden, Botanik Bahcesi işçilerinden gelen destek mesajları , Ögrenciler, Kadin grevi ( 8 Mart 2019) komitesi konuşmaları ve Türkiye’den Devrimci Proletarya mesajı coşkuyla karşılandı: 

“Avrupa’da bir hayalet dolaşıyor! Sarı yelekliler hareketi, tüm Avrupa ve dünya çapında yankı yarattı. 2013 yılında yaşanmış Gezi gibi bir isyan ve direniş deneyimine sahip olan Türkiye’de de yoğun olarak tartışılıyor. Ciddi bir ekonomik ve siyasi kriz içindeki Türkiye’de, sarı yelekliler, asgari ücret görüşmelerinde bile sermayenin korkusuyla gündeme geldi. Devletin sarı yelek satışlarını kırmızı bültenle takibe alması, internetten sarı yelek reklamlarını kaldırtması, bu korkularını ele veriyor. Daha önce Tunus’ta Buazizi’nin yaktığı ateşin dünya çapında yayılan isyanlar dalgasına yol açması gibi, sarı yelekliler hareketinin de küreselleşmesinden korkuyorlar. Çünkü çürüyen ve despotikleşen neoliberal kapitalizme karşı her yerde kitlelerin öfkesi artıyor.

Sarı yelekliler hareketi, Mısır’da Tahrir, İspanya’da Porte del Sol, Yunanistan’da Sintagma, ABD’de Wall Street, Türkiye’de Gezi tarzı isyan ve direniş hareketlerinin devamı niteliğinde. Hem de bunları bir adım ileriye taşıyor. İçerdiği bir çok bulanıklık ve belirsizliğe karşın, özünde genişleyen, güvencesizleşen, değersizleştirilen işçi sınıfının mücadele içinde yeniden oluşum sürecinin bir momenti. Geleneksel sendikal hareketlerden, güvencesizleri, işsizleri, asgari ücretlileri, yıkım içinde işçileşen gençlik ve küçük burjuva kesimleri de kapsamasıyla ayrışıyor. Mali oligarşik kapitalizmin demir mengenesine ve asalaklık kibrine tabandan bir müdahale gerçekleştirmeye çalışıyor. Avrupa kapitalizmin ahı gitmiş vahı kalmış demokrasisinin karşısına kitlelerin fiili grev, işgal, sokak demokrasisini çıkarıyor.

Ancak henüz kapitalizmi aşan bir ufku yok. Siyasal bir kılavuzu ve işçi sınıfının gelişen mücadele kapasitesine uygun örgütlenme biçimleri yok. Hareket şimdiden önemli moral kazanımlar sağlamış olsa da, bu yüzden tıkanma belirtileri göstermeye başladı. 2011 ve 2013’teki meydan isyan ve direnişlerinin deneyimlerinden, ancak süresiz genel grev ve direnişlerle bütünleşenlerin önemli kazanımlar elde ettiğini biliyoruz. Bu yüzden, sarı yelekliler hareketini daha ileriye taşımak için tüm sınıf bilinçli işçilere önemli bir görev düşüyor: Bu hareketi enternasyonal eylemli dayanışmayla büyütmek, süresiz grevler, boykotlar, işgaller, blokajlarla birleştirmek, sınıfa karşı sınıf temelinde örgütlemek ve ilerletmek!

Sarı yelekliler hareketini selamlıyoruz!
Yaşasın enternasyonal işçi sınıfı eylemi ve dayanışması!”

Gepostet von Muzaffer Genc am Donnerstag, 20. Dezember 2018


İrandan bir politik mücadele aktivisti konuşmasında İran’ı anlatarak şunları söyledi:  “Dünya İran üzerine konuştuğunda tüm sorunları ´müslümanlik´ bağlamında ele alıyor, oysa İran’da kapitalizm var ve işgücü sömürüsü, kadin sorunu, insan haklari ihlaleri , işsizlik gibi pek çok sorunlara yolaçıyor. Büyük bir hoşnutsuzluk var…”

Eyleme katılan Fransız bir öğrenci de İngilizce bir konuşma yaparak sarı yelekler eylemini anlattı. 

Kadin Grevi komitesi temsilcisi konuşmasında; dünya genelinde kadınların yaşadığı sorunlara değinerek 8 Mart dünya kadın grevine çağrı yaptı.

Eyleme 100 kişi katıldı. 

Kapitalizm ve ırkçılık karşıtı sloganlarla birlikte “Yaşasın enternasyonal dayanışma” sloganları atıldı.


Aynı saatlere denk gelen ve Türkiyenin Kürdistan’a tekrar bir savas hazırlığını, protesto etmek amacıyla yapılan yürüyüşe katılmak üzere çagrıda bulunarak eyleme son verildi.

Eylem cagrisi yapan yapan kurumlar ve destekleyen kisiler.
Klasse Gegen Klasse
Sozialistische Alternative – SAV Berlin
Internationale Sozialistische Organisation – ISO
RSO Deutschland
Organize:strike
Lukas Schmolzi
https://gelbwesten.home.blog/
Prolétariat Révolutionnaire(Devrimci Proletarya)
DKP Berlin – Tempelhof-Schöneberg
Michael Prütz
Pedram Shahyar / Redakteur- Kommon

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*