Home » GÜNDEM » Ankara’da 10.04 eylemi

Ankara’da 10.04 eylemi

Ankara’da geçtiğimiz cumartesi günü, Barış Mitingi öncesi, meydana gelen canlı bomba saldırısında katledilenler saldırının birinci haftasında Ankara Tren Garı önünde ve Sakarya Caddesi’nde anıldı. 10 Ekim Cumartesi günü yaşanan, canlı bomba saldırısında katledilenler için saldırının birinci haftasında Ankara Garı önünde bir araya gelindi. Ölenleri anmak için gar önünde toplanan kitle, üzerinde saldırıda hayatını kaybedenlerin isminin yazılı olduğu ‘Unutmayacağız, affetmeyeceğiz, hesap soracağız’ pankartı açarak karanfillerle yola ‘Barış’ yazdı. Hayatını kaybedenler için patlamaların yaşandığı yere karanfil bırakan grup üyeleri, saat 10.04’te saygı duruşunda bulundu.

DİSK, KESK, TMMOB,TTB ve BTS’den açıklama

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB yöneticileri Ankara’da düzenledikleri basın toplantısında katliamın karanlıkta kalmasına izin vermeyeceklerini duyurdu. Mitinge saldırı olacağına dair istihbarat bilgilerine rağmen önlem alınmadığı yönündeki iddialara yanıt isteyen emek ve meslek örgütleri, Başbakan Davutoğlu’nun bombacılar hakkında “eylem yapmadan tutuklayamıyoruz” açıklamasını da “skandal ve yasadışı siyasi bir tutum” olarak değerlendirdiklerini açıkladı.

Soğancı, “Soruyoruz. Bu ülkede barışın sesinin daha gür, daha çoğalan, daha yankılanan bir biçimde çıkmasından kim rahatsız olabilir? Fail mi arıyoruz? Kim saldırdı bize, fail kim? Onu mu arıyoruz? Fail bellidir. Failin kim olduğu sadece Türkiye’nin değil, dünya halklarının da malumudur. Katliamda kullanılan canilerin kimliklerinin ortaya çıkması ise, işte bu malumun ilanıdır. Biz, savaşın ortasında barış diyen bir taraf olarak inisiyatif üslendik. Böyle davrandığımız için bize bir bedel ödetildi. Yılmayacağız, sinmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz” dedi.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB katliam öncesi ve sonrasına ilişkin şu tespitlerde bulundular:
– Bombalar patlamadan önce toplanma noktasında tek bir polis bile yokken, patlamadan sonra onlarca polis TOMAlarla ortaya çıktı.
– Birçok yaralının son nefesi atılan gaz bombaları olmuştur. Yaralılara ilk yardım müdahaleleri gaz bombalarıyla engellendi. .
– Ambulanslar çok geç geldi.
– Kan anonsu yapanlar ve yaralı taşıyanlar hedef gösterildi.
– Patlamadan sonra havuz medyası ve Aktroller aynı cümlelerle büyük bir dezenformasyon kampanyası başlattı. Neredeyse ölenler suçlandı.

– Canlı bomba ihbarı 3 gün önce mi gelmiştir?
– Bombacıların kimlikleri de ihbar edilmiş midir?
– Bu ihbar neden mitingin Tertip komitesiyle paylaşılmamışlardır?
– 1 Mayıs’ları ihbar gerekçe göstererek yasaklayanlar bu saldırıya karşı neden en küçük bir önlem almamıştır?

BTS’de katliama dair bir açıklama yayınladı

Ankara Katliamı’nda şube yöneticisi, üyesi ve yakını 14 kişiyi yitiren, 19 üyesi de yaralanan KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) bir açıklama yayımladı. 10 Ekim Mitingi için gerekli izinlerin önceden alındığını ve bu nedenle mitinge katılanların can ve mal güvenliğinin devletin teminatı altında olduğunu belirten sendika, en ufak demokratik tepkiye bile orantısız şiddetle karşılık veren devletin Türkiye’nin başkentinde iki kişinin elini kolunu sallayarak miting alanına gelmesinin engellenememesi yalanına inanmayacaklarını kaydetti.

Açıklama şöyle sonlandı:

Katliamın ilk saatlerinden itibaren gerek telefonla, mesajla, gerekse de gelerek yanımızda olan dost, kardeş ve yoldaş kuruluşlara ve üyelerine de teşekkür ederiz. Yalnız olmadığımızı ve kazanacağımızı onların dayanışma duygularıyla bir kez daha yaşadık.

Arkadaşlarımızın kaybının hayatımızda ve sendikamızda yarattığı boşlukla karşı karşıyayız. Bu boşluğu ancak ve ancak dayanışma ile yan yana, omuz omuza durarak yeneceğiz.

Bu aynı zamanda da kaybettiğimiz arkadaşlarımıza karşı da ertelenemez görevimizdir.

Kaybettiğimiz arkadaşlarımızın anısına hürmetle…

BTS’nin yaşamını yitiren üye ve yöneticileri şöyle:

 • Ali Kitapçı – Ankara Şube Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri
 • İdil Güneyi – Ankara Şube Kadın Sekreteri
 • Hacı Kıvrak – Ankara Şube üyesi
 • İbrahim Atılgan – Ankara Şube üyesi
 • Veysel Atılgan – İbrahim Atılgan’ın oğlu
 • Rıdvan Akgül – Adana Şube Sekreteri
 • Yılmaz Elmascan – Adana Şube Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri
 • Gülhan Elmascan – Yılmaz Elmascan’ın eşi, Adana Eğitim-Sen üyesi
 • Nevzat Sayan – Adana Şube üyesi
 • Bilgen Parlak – Adana Şube üyesi
 • Fevzi Sert – Adana Şube üyesi
 • Kasım Otur – Malatya Şube Mali Sekreteri
 • Osman Ervasa – Havacılık Şube üyesi
 • Uygar Coşgun – Sendika avukatı

evrensel.net, sendika4.org

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*