Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Bursa’da grev: Son yılların en kitlesel eylemi

Bursa’da grev: Son yılların en kitlesel eylemi

Bursa kamu işçileri sabah saatlerinden itibaren hastahanelerde, okullarda, işyerlerinde toplanarak grev duyurusu ve eylem hazırlıkları yaptılar.

Okul önlerine bu okulda grev var pankartları asıldı. Hastahane önlerinde toplanan sağlık işçileri Grevdeyiz pankartı açarak eyleme çağrıda bulundular.

Kamu işçileri toplanma yeri olan Ünlü caddeye işyerlerinden yürüyüşler yaparak geldiler.

Saat 11:00 gibi Heykel Ünlü caddede toplanan kamu işçileri davul zurna eşliğinde coşku içinde halaylar çekerek yürüyüşün başlamasını beklediler.

Saat 12:00 gibi yürüyüş başladı. Yürüyüşün en önünde greve en kitlesel katılım gösteren Eğitim Sen üyelerinin yer aldı. Eğitim işçileri okulları büyük oranda boşaltarak eyleme gelmişlerdi.

Eğitim Sen’in ardında SES, BES, Haber Sen, Tarım Orkam Sen, Yapı Yol Sen, Tüm Bel Sen parnkartları ile eyleme katıldılar. Bu sendikaların arasında BES ve SES en kitlesel olan sendikalardı.

İnönü caddesi ve Cumhuriyet caddesi boyunca yapılan yürüyüşte heyecen ve coşku üst düzeydeydi. Sloganlar gür bir şekilde atılıyordu. Eylem son yılların en kitlesel eylemiydi.

Tüm kitlenin Fomara meydanında toplanması ile miting proğramı başladı. Kürsüden basın açıklamasını Bursa SES şube başkanı Ergin Uygun okudu. Yapılan konuşmaların ardından davul zurna ve tulum eşliğinde halaylar çekildi. Halayların ardından miting sonlandırıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*