Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Çapa’da “Bilgilendirme Çadırı”

Çapa’da “Bilgilendirme Çadırı”

İstanbul Üniversitesi’ne bağlı Çapa ve Cerrahpaşa Hastanelerinde 51 sağlık işçisi işten atıldı. Asıl işten atmaların ise Mart ayında olması bekleniyor.

Taşeron İşçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğinin İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kamil Adalet ile yapılan görüşmesinde Mart ayı sonunda 400 kişi civarında tekrar işten çıkarmaların yaşanacağını beyan edilmişti.

Taşeron İşçileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde (TAŞ İŞ DER), örgütlü sağlık işçileri işten atmalara karşı Çapa’da “Bilgilendirme Çadırı” kurdu.

“Bilgilendirme Çadırı” İstanbul Üniversitesi (Çapa) Tıp Fakültesi Hastanesinde kuruldu. Kurulan çadır önünde öğlen saat 12.00’de yapılan basın açıklaması ile sağlık işçileri taleplerini dillendirdi ve eylem programlarını açıkladılar.

Eyleme Çapa Sağlık Meclisi‘nden doktorlar, asistanlar, sağlık işçileri ve öğrencilerde katılarak destek verdiler.

Basın açıklaması öncesi söz alan Taşeron sağlık işçisi 98 yılından beri burada çalıştığını işe başladıklarında öğrenci olanların asistan, profesör olduklarını, kendilerinin ise halen taşeron olarak çalıştıklarını belirterek “Adımız taşeron soyadımız köle oldu. Bizim talebimiz kadrolu güvenceli çalışmak”dedi.

Daha sonra İstanbul Tabib Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören bir konuşma yaptı. Gören konuşmasında şunlara yer verdi;

“Sağlık Bakanlığı en çok taşeron çalıştıran bakanlık. Emeğimizin karşılığını alarak sağlıklı, nitelikli sağlık hizmeti üretmek istiyoruz. Fakat iyi bir sağlık hizmeti para kazanma hedefi ile olmaz. Bizim mücadelemiz eşit kaliteli sağlık hizmeti sunma mücadelesidir.”

SES Aksaray Şube Başkanı Ersoy Adıgüzel ise taşeronlaştırmanın özelleştirme saldırı olduğunun altını çizerek eşit ulaşılabilir, niteliklii sağlık hakkı talebini dillendirdi. Ayrıca GSS ile yeni bir vergi getirildiğinide belirten Adıgüzel GSS primlerinin devletin ödemesi gerektiğini belirtti. Adıgüzel 11 Mart’ta Ankara toplanacak olan Türkiye Büyük Sağlık Meclisi’ne de katılım çağrısı yaptı.

Yapılan konuşmaların ardından basın açıklamasına geçildi. Açıklamayı TAŞ İŞ DER Başkanı Güneş Cengiz yaptı. Cengiz’in okuduğu açıklamada şunlara yer verildi;

“İşçilere kadro verilmesi gerekirken, KPSS puanına göre dışarıdan işçi alınıyor, kadro alması gereken işçiler parça parça işten atılıyor, 1212 taşeron sağlık çalışanının işine son verilmek isteniyor. İstanbul Üniversitesi yönetimi tek yanlı bir karar alarak yıllardır Çapa ve Cerrahpaşa’da çalışan, emek veren taşeron işçilerini yargı kararına rağmen işçten çıkarıyor ve yerine dışarıdan işçi alıyor. Çapa Sağlık Meclisi olarak bu mecliste yer alan doktorlar, asistanlar, memurlar, ve tıp öğrencileriyle birlikte kurduğumuz “Bilgilendirme Çadırı”nda işten atılan taşeron işçiler hakkında kamuoyunu bilgilendireceğiz.”

Yapılan açıklamanın ardından eylem sonlandırıldı.

Eylemde “Sağlık işi ekip işidir”, “Taşeron değil Kadrolu çalışmak istiyoruz”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atıldı.

“Bilgilendirme Çadırı” mesai saatleri süresince açık tutulacak ve saat 12.00 ve 13.00 arasında tüm işçiler burada bir araya gelecekler. Her pazartesi de basın açıklaması ile geniş bilgilendirmeler yapılacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*