Home » GÜNDEM » Doğal gaz, ay ve pençe

Doğal gaz, ay ve pençe

Erdoğan’ın “müjdeli bir haber vereceği” açıklamasının ardından TSK’nın Gare saldırısı başlatıldı. Ama Erdoğan bu “müjdeyi” hiç veremedi. TSK’nın 10-14 Şubat Gare saldırısının ağır sonuçları ortaya çıkınca, “operasyonun PKK’nin 5 yıldır elinde tuttuğu asker, polis, MİTçi 13 rehineyi kurtarmak için yapıldığı ama bunların PKK tarafından öldürüldüğü” senaryosu ile durumu kurtarmaya ve şovenizmi köpürtmeye çalıştılar. Aslında derdin rehinelerini kurtarmak olmadığı, bu çapta bir bombardıman ve şiddetli çatışmalarda rehinelerin sağ kalmayacağı, zaten baştan üstlerinin çizildiği çok açık.

Askeri harekatın asıl amacı Gare’yi ele geçirip askeri üsse çevirmek ve PKK’nin lider kadrolarını (muhtemelen Duran Kalkan ve Murat Karayalçın) yakalamak veya yok etmek olarak görünüyordu. TSK ağır kayıplar vererek (en az 3 özel harekat subayı öldü) çekilmek zorunda kaldı. Harekatın daha stratejik bir amacı, Güney Kürdistan’daki iç ve uluslar arası güç dengeleri nedeniyle giremedikleri Şengal’a bir askeri harekatın yolunu yapmak, bunun için ABD’nin desteğini aramak olabilir.

Tabii harekatın başarısızlığının faturası da HDP’ye ve tüm toplumsal muhalafet güçlerine çıkarılmaya çalışılıyor. CHP’yi daha fazla Yenikapı palyaçoluğuna atamak, asıl olarak da Boğaziçi Direnişinin yarattığı moral etkiyi, büyüyen işsizlik, yoksulluk, aşısızlığa karşı tepkiyi, bahar aylarında artabilecek işçi, emekçi, kadın, Kürt, öğrenci direniş ve eylemleri baskılamak, için kullanmaya çalışıyorlar.

Başaramadılar, başaramayacaklar. Burjuva-faşist iktidarın en sivri ucu ve sıkıştıkça kana bandığı ve “sihirli” sandığı kozu olabilir, ama artık joker değil ve direnişlerden geri tepen her saldırı gibi bu uç da kırılamaz değil. Bu kadar “müjde” bağımlılığı yeterince bir şeyler anlatmıyor mu?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*