Home » BASINDAN » Efrin’den haberler…
ANF Images

Efrin’den haberler…

Uzun zamandır, Efrin’e yönelik saldırı hazırlıkları içinde olduğu dillendirilen ve bu konuda saldırgan tonunu giderek yükselten TC devletinin söz konusu saldırı için yığınak ve “gözlem noktası” adı altında üslerini kurmayı hızlandırdığı belirtiliyor. Saldırı için askeri anlamda hazırlıklar sürerken, siyasi kararın da 17 Ocak’ta gerçekleştirilecek MGK’da ele alınması bekleniyor. Oluşturduğu 4. gözlem noktası ile Efrin’i güney-güneydoğu hattından kuşatan TC’nin, bölgedeki cihatçı çeteleri de kara gücü olarak kullanacağı belirtiliyor. Ancak cihatçı çetelerin üslendiği ve TC’nin olası saldırısında Efrin’e bu bölgeden sevk edeceği Ebu Duhur üssü Rusya-Suriye birliklerinin kuşatması altında bulunuyor.

Öte yandan, Reyhanlı Oğulpınar sınır karakolu mevkiinden TSK tarafından Afrin’de PYD mevzilerine yönelik aralıklarla top atışları yapıldığı, top atışlarının Reyhanlı ilçe merkezi ve Cilvegözü sınır kapısından da duyulduğu belirtiliyor.

Medyan Haber

İşgalci ordu ve çeteleri Halep’in batısında bulunan Azez bölgesinden, Efrin’in Şera ilçesi köylerine top atışı gerçekleştiriyor. Atılan topların Kefercene köyünde sivil yerleşkede evlere, ayrıca Kefercene ile Qetme köyü arasındaki yola isabet ettiği bildirildi. Top atışlarının hala devam ettiği kaydedildi.

Anha

Efrin Kantonu Savunma Komitesi Başkanı Behçat Berakat, Türkiye destekli gruplar ile TSK’nın Efrin’e yönelik bombardımanında şu ana kadar herhangi bir can kaybının yaşanmadığını, YPG’nin de saldırılara karşılık verdiğini ifade etti.

Berakat, “Türkiye’nin Hatay ve Suriye’nin İdlip kentindeki TSK unsurları ile Türkiye’nin desteklediği muhalif grupların Efrin kentini yoğun bir şekilde bombaladığını” belirtti.

Öte yandan Hatay’ın Hassa ilçesindeki Suriye sınırında bulunan Gökhan Hudut Karakoluna Efrin bölgesinde bulunan YPG tarafından da taciz ateşi açıldığı ifade edildi.

PeyamaKürt

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*