Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Kürt fındık işçilerinin çadırlarına ateş açıldı: Bir işçi öldü

Kürt fındık işçilerinin çadırlarına ateş açıldı: Bir işçi öldü

Samsun Terme ilçesine Urfa’dan fındık toplamaya gelen Kürt mevsimlik tarım işçilerinin kaldığı çadıra gece 3.00’da pompalı tüfekle ateş açıldı. Kürt fındık işçilerinden Perihan Akın yaşamını yitirdi, Nurcan Patak elinden yaralandı.

İşçiler Bafracalı Mahallesinde kurdukları 3 çadırda kalıyorlardı. “Kimliği belirsiz” ırkçı-faşist katiller, işçi katilleri, Şuayip Mahallesi tarafından çadırlara pompalı tüfeklerle 10 dakika boyunca ateş açtılar. Bir işçinin öldüğü bir işçinin yaralandığı çadırlarda çok sayıda başka kurşun deliği var.

Saldırıdan sağ kurtulan Kürt tarım işçileri, çadırlarını toplayarak Samsun’u terkettiler.

Katledilen Perihan Akın’ın akrabası Mehmet Şerifgüneş, 3 çadırda 15 işçinin bulunduğunu ifade ederek, “Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinden Samsun’a fındık toplamak için geldik. İşçiler Samsun’un Terme ilçesinde çalışıyorlardı. Dün gece 00.30 sıralarında kimliği belirsiz kişiler tarafından çadırlara ateş açıldı. İşçilerden bir ölü, bir de yaralı bacımız var. Çok üzgünüz, böyle talihsiz bir olayın yaşanması bizi çok yıprattı. Çok mağdur kaldık. Kurşunlar 3 çadırı da delip geçmiş.” dedi.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Fatma Kurtulan ise yaptığı protesto açıklamasında, “Mevsimlik işçiler gittikleri yerlerde ırkçı saldırılara uğrayarak hayatlarından olmaktadırlar. Mevsimlik işçilerin kendi topraklarında insanca yaşama ve çalışma koşullarını ve can güvenliklerini sağlamakla yükümlü olan hükümet, gerekli adımları atmayarak bu saldırıların ve cinayetlerin ortağı olmaktadır. HDP olarak mevsimlik işçileri açlığa, yoksulluğa, ölüme mahkum eden politikaları kabul etmiyoruz.” dedi.

Perihan Akın’ın katilinin kimliği bellidir: Yılda 2 bini aşkın işçinin, 500’e yakın kadının, Sur’un, Cizre’nin, binlerce Kürt kent ve kır yoksulunun, bu yaz öldürülen 25 Kürt mevsimlik tarım işçisinin katili kimse işte odur. Çürüyen tekelci oligarşik kapitalizm ve ırkçı faşist burjuva devletidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*