Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Ne gül al ne can!

Ne gül al ne can!

Dün 14 Şubat Sevgililer Günüydü. Tüketim toplumu yaratma yolunda ortaya çıkarılan ve “en sevgi yüklü” gün olarak lanse edilen “sevgililer günü” alışverişe teşvik ediyor herkesi. Kapitalizm yine insanların değerli kabul ettiği kavramlar üzerinden gelir elde etmeye çalışıyor.

2011 yılı çetelelerine göre, 160 kadının öldürüldüğünü, 610 kadının cinsel tacize maruz kaldığını, 179 kadının tecavüze uğradığını, en az 70 kadının intihar ettiğini, üstelik bu verilerin gazetelere, internet sitelerine ve haber ajanslarına yansıyanlardan derlendiğini, gerçeğin ise çok daha yüksek olduğunu bildiğimiz bir ülkede “sevgililer günü”nden söz edebilir miyiz?

Türkiye’nin her yerinde, her yaş, meslek ve statüden erkeklerin kadınlara fiziksel, psikolojik, cinsel, ekonomik ve duygusal şiddet uyguladığını yakınlarımızdan, kapı komşumuzdan, kendimizden biliyorken “sevgililer günü”nü olağan bir biçimde kutlayabilir miyiz?

Adana Kadın Platformu 14 Şubat Sevgililer Günü’nü protesto amaçlı bir eylem gerçekleştirdi.

14 Şubat ünü saat 18:00’de Beş Ocak Meydanında “Öldüren sevgi istemiyoruz” şiarı ile bir araya gelen Adana Kadın Platformu bileşenleri buradan İnönü Parkı’na doğru yürüyüşe geçtiler. Eylemde KESK’li tutuklu kadınlar da unutulmadı. Adana KESK’li kadınlar da “KESK’li tutuklu kadınlar serbest bırakılsın” ozaliti arkasında yerlerini aldılar. Yürüyüşe geçildiği esnada devlet engellemek istese de “Baskılar bizi yıldıramaz” diyerek engel aşıldı ve yürüyüşe geçildi.

Çakmak caddesini trafiğe kapatarak yürüyen kadınlar burada da devlet engeliyle karşılaştılar. Yürümekte kararlı olan kadınlar zılgıt ve alkışlarla polis engeli aşılarak İnönü Parkına kadar yüründü. Yürüyüş boyunca “Baskılar bizi yıldırımaz, KESK’li kadın tutsaklar onurumuzdur, KESK’li kadınlar yalnız değildir, Yaşasın kadın dayanışması, Kadına yönelik şiddete son” sloganları atıldı.

İnönü Parkında kısa bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyon gösteriminin ardından basın açıklamasını Platform adına Av. Sevil Aracı okudu. Tutuklanan KESK’li kadınların bir an önce serbest bırakılması istedikleri, kadın cinayetleri ve kadının bir meta olarak görülmesi son bulana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyleyen Aracı, “Her gün 5 kadının öldürldüğü bir ortamda sevgililer gününü kutlamıyoruz” diyerek basın açıklamasını bitirdi.

Adana Kadın Platformu bileşenleri bu yıl sevgililer gününü protesto eyleminin ikincisini gerçekleştirdiler. Eylem sloganlarla sonlandırıldı.

Adana/DP

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*