Home » GÜNDEM » Operasyon dalgası İstanbul’da! (Yenilendi)

Operasyon dalgası İstanbul’da! (Yenilendi)

Kürdistan ve diğer illerde sıklıkla düzenlenen KCK operasyonları dalgası İstanbul’da. Şimdiye dek binlerce kişinin gözaltına alınıp yüzlercesinin tutuklandığı operasyonların İstanbul halkasında 80 kişinin gözaltına alındığı bildiriliyor. Operasyonlarla, İstanbul’un ilçe ve semtlerinde halk toplantıları düzenleyerek 15-16 Ekim’de yapılacak toplantıya hazırlanan “kongre hareketi”nin örgütlenme çalışmaları hedefleniyor.

Kapsamlı operasyon, Kürt halkının sindirilmesine yönelik saldırıların bir parçası. Buna dönük olarak her gün evler basılıyor, KCK’lı ya da kongre delegesi olduğu düşünülen kişiler gözaltına alınıyor. Küçücük Kürt ilçelerine, boşaltılmış köy ve mezralara onlarca MOBESE yerleştiriliyor; muhbirlik kurumsallaştırılıyor; psikolojik savaş şiddetlendiriliyor. En son Sabah gazetesinde BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak’la ilgili olarak çıkan haber, bunun bir örneği oldu. Keza Eyüp Can’ın önce alçakça manşet atıp, sonra da Yıldırım Türker’in yazısı üzerine sözde özür dilediği yazısı da -işlenen rezaletten sonra “özür” dilemek ise, “Önce öldür, sonra namaz kıl” türündendi zaten!

Saldırılar, anayasa yapım süreci ve içeriği ile doğrudan bağlantılı. Anayasa içeriğini etkilemek için Kürt ulusal hareketine tehditler yağdırmak, gözdağı vermek, bu boşuna çaba sökmeyeceğinden kriminalize etmeye girişmek. Bir yandan operasyonlarla siyasal-toplumsal güç ve etkinliğini kırmaya girişirken, aynı zamanda da bu zemin üzerinden anayasa yapım sürecini sürdürmek!

6 ilde gözaltına alınanların sayısı 123’e yükseldi!

İstanbul, Diyarbakır, Batman, Ankara, Derik ve Kurtalan “KCK” adı altında çok sayıda eve düzenlenen baskınlarda, aralarında BDP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Pişkin, Genel Sayman Yardımcısı Salih Yıldız, Derik Belediye Başkanı Çağlar Demirel’ın de bulunduğu 123 kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır’da “KCK operasyonu” adı altında düzenlenen ev baskınlarında şu ana kadar yaklaşık 40 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile yapılan ev baskınlarında gözaltına alınanlar arasında BDP’li belediye başkanları, BDP il yöneticileri, BDP Kadın Meclisi ve Kent Meclisi üyeleri bulunuyor. Mardin ile çevre illerde de düzenlenen baskınlarda gözaltına alınan kişilerin Diyarbakır’a getirildiği öğrenildi.

Gözaltına alınanlardan bazılarının isimleri şöyle: Derik Belediye Başkanı ve DTK Koordinasyon Kurulu Üyesi Çağlar Demirel, BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Erkan Pişkin, Amed Kent Meclisi Sözcüsü Zübeyde Zümrüt, BDP Kadın Meclisi’nden Fatma Kaşan, BDP Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Mehmet Aksünger, İl Yöneticileri Ahmet İlan, Nesip Gültekin, Mehmet Güzel ile eski İl Yöneticisi Resul Erkaplan, Dr. İlhan Diken, Abdurahim Sertbaş, Bağlar Belediye Meclis Üyesi Ali Alkan, soyadı öğrenilemeyen TUHADFED çalışanı Derviş, BDP üyeleri Ahmet Yerlikaya, Necla Korkmaz, Azadiya Welat Gazetesi Eski Genel Yayın Yönetmeni ve gazetenin yazarı Tayyip Temel.

MİLLETVEKİLİNİN EVİNE BASKIN

Öte yandan BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın Diyarbakır’daki evine de baskın düzenlendiği, ancak kimsenin gözaltına alınmadığı öğrenildi.

İSTANBUL’DA 80 GÖZALTI

İstanbul’da sabah saatlerinde İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler, çok sayıda eve eş zamanlı baskınlar düzenlendi. “KCK” adı altında Kürt yöneticileri hedef alan operasyonlar Bağcılar, Esenyurt, Arnavutköy, Üsküdar, Beyoğlu, Şişli, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa ve Sultangazi ilçelerinde yoğunlaştı. Ulaşılan bilgiye göre, aralarında BDP PM üyeleri, il yöneticileri, ilçe başkanları ve Kürtlere ait kurum yöneticilerinin de bulunduğu 83 kişi gözaltına alındı. Baskınlarda evler didik didik aranırken, gözaltına alınanlar Aksray Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

ANF’ye konuşan BDP İstanbul İl Başkanı Avukat Hüseyin Çalışır, şu anda kadar 80 kişinin gözaltında alındığını söyledi.

Gözaltına alınanlar arasında bulunan bazı BDP’li yönetici ve kurum başkanlarının isimleri şöyle:

BDP PM üyeleri Hülya Yer, Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Deniz Zarakolu, BDP İstanbul İl yöneticileri Dursun Yıldız, Aydemir Anlı, Mehmet Kaymaz, Nural Doğan, BDP Bahçelievler İlçe Başkanı Faruk Tur, Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Arif Yılmaz, Arnavutköy İlçe Başkanı Galip Ateş, Sancaktepe İlçe Başkanı Çiçek Arınç, Üsküdar İlçe Başkan Yardımcısı Mehmet Şerif Mergen, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) üyesi Hikmet Kaymaz ve YAKAY-DER Yöneticisi Kemal Aydın.

BATMAN, DERİK VE KURTALAN’DA 3 GÖZALTI

Batman’da Zin Parkı’nda DTK Batman Sözcüsü Osman Akdağ sivil polisler tarafından gözaltına alındı. Siirt’in Kurtalan İlçesi’nde Belediye Meclisi bağımsız üyesi Mehmet Koyuncu da gözaltına alındı. Mardin’in Derik İlçesi’nde ise, Derik Belediye Başkanı ve DTK Koordinasyon Kurulu Üyesi Çağlar Demirel gözaltına alındı. 3 kişinin de Diyarbakır’a götürüleceği belirtildi.

ANKARA’DA 1 GÖZALTI

Ankara’da ise, BDP Genel Sayman Yardımcısı Salih Yıldız, evine yapılan polis baskını ile gözaltına alındı. BDP çalışanı Mahmut Polat’ın da evine baskın düzenlendi.

(Kaynak ANF)

BDP-AKP yarın görüşmüyor

Bu arada BDP, yarın anayasa gündemli olarak yapılacağı belirtilen AKP ile görüşme haberlerinin gerçeği yansıtmadığını ve verilmiş bir randevularının olmadığını açıkladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*