Home » GENÇLİK » Sınıfsız Dergisi 2. Yaz Kampı Devam Ediyor

Sınıfsız Dergisi 2. Yaz Kampı Devam Ediyor

Sınıfsız Dergisi‘nin bu sene ikincisini düzenlediği yaz kampı 7 Temmuz’da Kuşadası Güzelçamlı Lazoğlu Kamp alanında gerçekleştiriliyor.

13 Temmuz’da sonlanacak kamp yoğun forumlar, atölye çalışmaları, voleybol turnuvası, drama çalışmaları ile devam ediyor.

Yaklaşık 30 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen kampın ilk günü kampa katılan alanlardan gençlerin tanışması ve “Siyasal Gündem”  başlıklı ilk forum yapılarak sonlandırıldı.

Forumda Ortadoğu’da yaşanan son süreç IŞİD çetesinin Ortadoğu denkleminde üstlendiği rol, cumhurbaşkanlığı seçimleri, son süreçte yaşanan işçi direnişleri ve iş cinayetleri konuşuldu.

Kampa ODTÜ, Hacettepe, Mersin, Sakarya ve Trakya Üniversitelerinden gençlerin yanı sıra, hizmet, inşaat sektörlerinden gençlerin katılımı ile gerçekleştiriliyor.

Kampta çocuğun toplumsallaşması yönünden tüm katılımcılarının bakımını üstlendiği, yetersiz de olsa küçük bir örneğin yaratıldığı ufak misafirimizle sürüyor.

_DSC0056

Kampın ikinci gününde sabah kahvaltısı ve deniz sefasının ardından “Sosyal Medya ve Yeni Mücadele Alanları” başlıklı forum gerçekleştirildi. Forumda sosyal medyanın kullanımı biz komünist gençlerin bu alanı nasıl kullandığı, yeni bir mücadele alanı olan sosyal ağların ve sitelerin yeniden dizaynı konuları konuşuldu. Somut bir karar alınarak bu alanda uzman ve bu alana ilgisi olan arkadaşların oluşturduğu bir Sınıfsız sosyal medya ve internet siteleri ekibi kuruldu.

6 takım oluşturulan turnuva hala devam ediyor. Takımlar Soyut, Mavi, Tantuni, Ezilenler, Bal Kaymak ve Gezi Parkı… Turnuvada şu anda Bal Kaymak ve Gezi Parkı 6’şar  puanla birinciliği paylaşıyor.

İkinci günün ikinci forumu olarak “Sınıf Kimliği” başlıklı forum gerçekleştirildi. Forumda sınıfın değişen yapısı, işçi-öğrencilerin sınıf kimliği, sınıf kimliğinin bir kolektif bilinç ekseninde var olabilmesi, sınıf bilincinin diğer kimlikler altında ezilmesi, sınıfın kendi içinde bile bireysel olarak parçalanması ve parçalı hali tartışıldı.

IMG_0482

Üçüncü gün sabah kahvaltısının ardından voleybol turnuvası ve atölye çalışmaları ile güne devam edildi. “Sınıf Kimliği” forumunun ikinci oturumu yapıldı. Bu oturumda LGBTİ, Alevi, Kürt, kadın, genç ve ulusal kimliklerin durumu; bunlara sınıf bilinci ekseninden nasıl yaklaşılması gerekildiği üzerine tartışma sürdürüldü.

Dördüncü gün yine kahvaltı deniz ile başladı. Ardından bir drama çalışması gerçekleştirildi. Drama çalışmasında kolektif eğlenerek öğrenmenin tadına varıldı. Bunun yanında ‘güven çalışması’ ve ‘Kampta ne olsaydı daha iyi olurdu?’ sorusu ekseninde bir çalışma yapıldı.

20140710_113230

Ardından “Kürt Sorunu” forumu gerçekleştirildi. Bu forumda “Barış Süreci”, Sınıf devrimcisi gençlerin Kürt hareketine ve Kürt ulusuna yaklaşımı ve Cumhurbaşkanlığı şeçimi Selehattin Demirtaş’ın adaylığı konuları tartışılıdı. Sınıfsız olarak sürdürülen tartışmalar sonucunda komünist gençlerin liberal reformizmin adayı Selehattin Demirtaş’ı desteklemesinin temellerinin ve gerçekliğinin olmadığı. Komünist gençlerin bu seçimde taktiğinin aktif bir boykot olacağı, bu boykotta sınıfın en yakıcı sorunlarının ve sosyalizm propagandasının yapılması gerektiği sonucuna varıldı. Forumun ardından Dilek Yarımadası’nda bulunan Milli Park’a bir gezi gerçekleştirildi. Kamp akşam yapılacak işçi-öğrenciler forumu ile devam edecek.

Ayrıca yarın Şirince ve Matematik Köyü’ne bir gezi gerçekleştirilecek.

www.sinifsiz.org

_DSC0062

 

_DSC0026

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*