Home » DİRENİŞ ÇADIRI » Uzel işçileri her pazar eylemde

Uzel işçileri her pazar eylemde

Uzel işçileri, her pazar İstanbul Rami’deki Uzel fabrikası önünde toplanın gaspedilmiş hakları için eylem yapıyor.

90’lı yıllara kadar Türkiye’nin önde gelen makine-metal fabrikaları arasında yer alan Uzel, 2008 yılında iflas etmiş, 1500 işçiyi tüm hakedişlerini gaspederek işten atılmıştı. Türk Metal çetesi de, tıpkı BMC’de yaptığı gibi, avantasını almış, işçileri gaspedilmiş hakları ile birlikte ortada bırakıvermişti.

Uzel işçileri bir çok eylem yapmışlar, gaspedilen alacakları için icra-iflas dairesine başvuruda bulunmuşlar, her seferinde hacizli fabrikanın ve makinelerin satışına alıcı çıkmadığı gerekçesiyle sonuç alamamışlardı.

Makro Market işçilerinin gaspedilen alacakları için mücadelesinden esinlenen Uzel işçileri, son aylarda yeniden toparlanıp eylem sürecini başlattılar. Sayıları 200’ü bulan Uzel işçileri, geçtiğimiz aydan beri her pazar, kapalı, hacizli Uzel fabrikasının bahçesinde toplanıp ateş yakıyor ve eylem yapıyorlar. Tazminat hakkı istemlerini ve Türk Metal çetesinin teşhirini eylem ve basın açıklamaları ile dile getiriyorlar.

İşçiler sık sık “Yaşasın Haklı Mücadelemiz”, “İşçiler Burada Türk-Metal Nerede”, “Tazminat Hakkımız Söke Söke Alırız” sloganlarını attılar. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*